Załóż lokatę

W jaki sposób założyć lokatę

Co to są lokaty bankowe

sie 062020

Lokatą bankową nazywamy produkt bankowy mający za zadanie pracować na rzecz klienta. Dzięki właściwej lokacie terminowej lub inwestycyjnej klient ma możliwość wypłaty określonej sumy pieniędzy wraz z odsetkami dzięki czemu może liczyć na dodatkowy kapitał w swoim budżecie.

Definicje

Lokata bankowa to inaczej depozyt bankowy czyli produkt, który wpłacany przez klienta do banku pozwala na utrzymanie kredytów zaciągniętych przez innych klientów. Jest to jeden z wielu środków pozyskiwania pieniędzy przez instytucje finansowe w celu zaoferowania klientom innych możliwości finansowania na przykład w formie kredytów czy pożyczek bankowych.

Rodzaje lokat

Lokata terminowa zakładana jest na z góry określony czas i po tym okresie środki muszą zostać wypłacone. Najważniejsze z nich to lokata jednodniowa zakładana na dzień najczęściej na wysokie kwoty, lokata tygodniowa trwająca siedem dni i lokaty roczne. Tego typu produkty finansowe mogą być nieodnawialne, które kończą się w określonym terminie i lokaty odnawialne, które będą przedłużone automatycznie po zakończeniu trwania lokaty bankowej.

Lokata rentierska zakładana na wysokie kwoty wypłacana w formie odsetek w określonym czasie na przykład raz na miesiąc czy raz na kwartał.

Lokata nocna zakładana na jedną noc, która pracuje tylko o tej porze funkcjonuje najczęściej w oparciu o wysokie kwoty. Warto negocjować oprocentowanie podczas zakładania lokat nocnych w banku.

Lokatę progresywną charakteryzuje fakt, że oprocentowanie, które wzrasta co miesiąc umożliwia wypłatę środków w dowolnym momencie. Odsetki, które urosły w miesiącu są do wypłaty w każdym czasie trwania umowy z bankiem. Jeśli klient zrywa umowę, odsetki są liczone za kazdy zakończony miesiąc przeliczając oprocentowanie z danego miesiąca.

Ważne więc, aby przeanalizować oprocentowanie najbardziej popularnych produktów finansowych na rynku. Lokaty bankowe szybciej rosną im wyższe jest oprocentowanie dla danego produktu. Nie zawsze jednak jest to podstawowy czynnik, na który należy zwracać uwagę podczas decyzji o lokacie bankowej. Ważny jest również charakter instrumentów finansowych, na które można się zdecydować. Ważne, aby pieniądze ulokować w znanej instytucji finansowej, gdzie można mieć pewność, że środki, które zostaną wpłacone będą bezpieczne. Będzie można je wypłacić po określonym terminie i tym samym klient może się cieszyć z odsetek, które narosną na koncie. Taki sposób oszczędzania cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które dysponują większą gotówką i nie wiedzą jak aktualnie ulokować swoje oszczędności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą i to jakie oprocentowanie dotyczy lokat bankowych. W momencie, gdy stopy procentowe zaczynają maleć poziom wzrostu pieniędzy na lokacie również nie rośnie w sposób satysfakcjonujący. Wówczas warto jest umieścić dość duże środki finansowe, aby móc wypłacić sporą kwotę na przykład po dwunastu miesiącach.

Atom

Napędza Nibbleblog