Załóż lokatę

W jaki sposób założyć lokatę

Czy kredyt samochodowy ma przyszłość?

sty 092020

Biorąc pod uwagę oferty banków, trudno nie mieć wrażenia, że kredyty samochodowe nie mają przyszłości. Niestety, jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy. Do takich wniosków można dojść, obserwując np. realia panujące na polskim rynku bankowym. Co zatem jest powodem takiej sytuacji? Czy to oznacza, że wkrótce kredyty samochodowe znikną z rynku naszego kraju?

Dużo pieniędzy = mało kredytów

Ta zasada znana jest nie od dziś. Im więcej pieniędzy zarabiamy, tym mamy mniejszą ochotę na zaciągnięcie kredytu a zwłaszcza – kredytu samochodowego. Oczywiście nie mamy tu na myśli wyłącznie "kwitnących" programów socjalnych. Wręcz przeciwnie – bardzo często za tą sytuację są odpowiedzialne rosnące wynagrodzenia. To jednak nie wszystko. Dziś zaciągnąć kredyt (a co gorsza również i pożyczkę) możemy dosłownie wszędzie. Na rynku pojawia sie wiele alternatyw, które często są porównywalne pod kątem kosztowym. Nic więc dziwnego, że osoby posiadające stosunkowo wysoki wkład własny, będą decydować się na inne, mniej angażujące formy kredytowania.

Obostrzenia, czyli młyn na wodę konkurencji

Kredyty samochodowe stają się coraz mniej popularne również ze względu na obostrzenia, z jakimi one się wiążą. Owszem są one nadal bardzo atrakcyjnymi i wygodnymi formami finansowania zakupu auta, ale konieczność posiadania dużego wkładu własnego i wymagania dotyczące ubezpieczenia, często odstraszają potencjalnych Klientów. Zyskują na tym nowi, rynkowi gracze, którzy często wiążą swój kapitał z dealerami samochodowymi. I właśnie dlatego Nabywcy nowych i niektórych używanych samochodów, decydują się na tą formę kredytowania.

Ktoś mógłby zadać sobie pytanie, jak to możliwe, że tego typu formy kredytowania cieszą się popularnością. Przede wszystkim dlatego, że są one nieco ciekawszą i bardziej urozmaiconą alternatywą. W większości przypadków banki niechętnie personalizują ofertę kredytową, co jednoznacznie przedkłada się na spadek konkurencyjności bankowych kredytów samochodowych.

Podsumowanie

Nie jest tajemnicą, że banki w różnym stopniu dostosowują się do zmiennych, rynkowych warunków. Czy takie zmiany pojawią się również w kontekście oferowanych kredytów samochodowych? Najprawdopodobnie i tak wszystko zależy od ich popytu. Jeśli trend się utrzyma, możemy liczyć na pewne zmiany.

Atom

Napędza Nibbleblog