Załóż lokatę

W jaki sposób założyć lokatę

Zakup mieszkania, a analizy ekonomiczne

cze 132019

Czy kredyt hipoteczny w 2019 roku to dobry pomysł? Jeszcze tak, ale to wynika z profesjonalnej analizy warunków ekonomicznych, również związanych z rozwojem sektora deweloperskiego. Najważniejsze czynniki do monitorowania to sytuacja deweloperów, prowadzenie polityki monetarnej przez NBP, zmiany prawne dotyczące ustawy o kredycie hipotecznym, potencjał wystąpienia nowego kryzysu finansowego na rynku międzynarodowym lub krajowym. Podyskutujmy zatem o wskazanych czynnikach.

Bańka na rynku nieruchomości?

Na krajowym rynku w 2018 roku pojawiła się groźba nowej bańki rynku nieruchomości. Potwierdzają to ceny mieszkań porównywalne z latami 2007-2009. Cykl na rynku nieruchomości porusza się od bańki spekulacyjnej po kryzys, ale zmiany cenowe nie są, aż tak krytyczne, aby wstrzymywać się latami z decyzją o zakupie mieszkania. Dynamika cen nieruchomości pozostaje mniej więcej stabilna w dużych aglomeracjach, natomiast wyraźnie rośnie w mniejszych ośrodkach miejskich. To pokłosie wysokich cen materiałów budowlanych i kosztów pracy w sektorze wykończeniowym. Deweloperzy poszukują już działek w mniejszych miejscowościach. Na rynek nieruchomości ma wpływ imigracja z Ukrainy, zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych, dominacja dużych komercyjnych podmiotów w segmencie wynajmu.

Jak daleko pójdą zmiany cenowe?

W ostatnim kryzysie ceny nieruchomości spadły o mniej więcej 20% zarówno na rynku pierwotnym, jak wtórnym. To może stanowić pewne pole do prognoz, jednak gospodarka krajowa i międzynarodowa znajduje się już w innym punkcie i tak duże tąpnięcie jest mało prawdopodobne. Zbyt długie wahania z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego mogą doprowadzić paradoksalnie do dalszych wzrostów cen i nasilenia trudności ekonomicznych w takich gospodarstwach domowych. Wyraźnie słabnie podaż mieszkań od deweloperów, co przełoży się na stabilizację, wzrost cen już istniejących nieruchomości rozbieranych niezwykle szybko.

Ryzyko ograniczenia popytu

Programy socjalne na pewno prędzej, czy później doprowadzą do podniesienia stóp procentowych. W 2020 roku to bardzo prawdopodobny scenariusz. Wyższe stopy procentowe na pewno ochłodzą nieco zapędy kredytobiorców. Po aktualizacji ustawy o kredycie hipotecznym udziela się wyłącznie kredytów hipotecznych w walucie, z której podchodzi większość zarobków kredytobiorcy. To zapewnia nieco większe bezpieczeństwo całego sektora.

Atom

Napędza Nibbleblog